برنده نوبل پزشکی 2013 مجلات معتبر علمی را تحریم کرد
صفحه اصلي

برنده نوبل پزشکی 2013 مجلات معتبر علمی را تحریم کردبرنده نوبل پزشکی 2013 مجلات معتبر علمی را تحریم کرد
برنده جایزه نوبل پزشکی 2013 هنگام دریافت مدال خود در روز گذشته(سه‌شنبه) اعلام کرد که چند مجله مهم و معتبر علمی را تحریم کرده است.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رندی شکمان، زیست‌شناس آمریکایی و برنده جایزه نوبل پزشکی سال 2013 تصمیم خود برای تحریم این مجلات را هنگام دریافت جایزه‌اش به اتهام آنچه که وی «وارد کردن فشار بر دانشمندان جوان برای انتشار مقالات توسط یکی از مجلات مهم نیچر، Cell‌ و ساینس» خواند، اعلام کرد و ضمن مستبدانه خواندن این فشار، گفت: به همین دلیل او دیگر در این مجلات مقاله منتشر نخواهد کرد.

به گفته شکمان، این مجلات به تشویق محققان برای دنبال کردن علوم و موضوعات روز مدنظر خودشان که بیشتر جلب نظر می‌کنند، می‌پردازند.

وی همچنین مدعی شد برخی محققان به دلیل پاداشهای نقدی بالای تعدادی از مجلات، ترغیب می‌شوند آنچه سردبیران این مجلات می‌خواهند، بنویسند. آکادمی علوم چین به محققان تا 18 هزار پوند برای انتشار در برخی مجلات پاداش می‌دهد.

شکمان گفت: از آنجایی که مجله ساینس تنها حدود شش درصد از مقاله‌های دریافتی را منتشر می‌کند، این امر می‌تواند پژوهشهای خوب را کنار گذاشته و بر دانشمندانی که احساس می‌کنند بهتر است در این مجله‌ها دیده شوند، فشار وارد می‌کنند.

وی همچنین تاکید کرد باید محتویات علمی بیشتری توسط این سه مجله برتر برای در دسترس قرار دادن بیشتر پژوهشها و انتقال علم به قرن بیست و یکم منتشر شود.

شکمان، سردبیر یک مجله آنلاین موسوم به eLife بوده که رقیب مجلات ساینس، نیچر و Cell است و مطالب آن بطور آنلاین در دسترس قرار دارد.

برخی دانشمندان نیز با شکمان هم‌عقیده‌اند. سباستین اسپرینگر، زیست‌شیمیدان دانشگاه جاکوبز در برمن اظهار کرد که نیازی نیست بهترین مقالات در این مجلات که اغلب بر تازگی خبرها نسبت به نمونه‌های معتبرتر تاکید دارند، منتشر شوند.

دکتر اندرو سوگدن، معاون سردبیر مجله ساینس هم اظهار کرد که بنظر وی، در نمایش قدرت انتشار در یکی از این سه مجلات بزرگنمایی شده اما آنها از ورود مجلات جدید که می‌توانند به انتشار پژوهشهای بیشتر کمک کنند، استقبال می‌کنند.

وی همچنین از انتشار برخی از مقالات پژوهشی بصورت آنلاین در این مجله خبر داد.

فیلیپ کمپبل، سردبیر مجله نیچر نیز در مقام دفاع از مجله‌اش اظهار کرد که آنها کارها را بر اساس اهمیت علمی‌شان انتخاب می‌کنند.

کمپبل گفت: در بررسی انجام شده در میان 20 هزار دانشمند توسط گروه انتشار مجله نیچر، سه عامل مهم در انتخاب یک مجله برای انتشار پژوهشها شامل اعتبار مجله، ارتباط مطالب مجلات به رشته آنها و ضریب تاثیرگذاری مجله بوده است.

شکمان به عنوان یکی از سه برنده جایزه نوبل پرشکی 2013 در کنار جیمز روتمان و توماس سودهوف انتخاب شد. آنها این جایزه را برای کشف چگونگی انتقال مواد در بخشهای مختلف سلول دریافت کردند که منجر به درک بهتر از بیمارها و اختلالاتی که بر سیستمهای عصبی و ایمنی تاثیر می‌گذارند، شد.

همچنین سایر جوایز در بخشهای فیزیک، شیمی، ادبیات، اقتصاد و صلح توسط کارل گوستاو، پادشاه سوئد به برندگان آنها در سالن کنسرت شهر استکهلم اعطا شد.

مارتین کارپلوس، مایکل لویت و آریه وارشل نیز جایزه نوبل شیمی 2013 را بطور مشترک برای تولید مدلهای رایانه‌ای قوی مورد استفاده در پیش‌بینی واکنشهای شیمیایی بدست آوردند.برنده نوبل پزشکی 2013 مجلات معتبر علمی را تحریم کرد85 out of 100 based on 40 user ratings 195 reviews

^