شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایرانی، خردادماه به آب انداخته می‌شود


شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایرانی، خردادماه به آب انداخته می‌شودشناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایرانی، خردادماه به آب انداخته می‌شود
ساخت نخستین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایرانی که طبق زمان‌بندی اولیه قرار بود تا پایان سال گذشته به بهره برداری برسد به دلیل مشکل تامین اعتبارات تا حدود 70 درصد پیشرفت داشته که در صورت تخصیص به موقع اعتبارات امید می رود تا خردادماه سال آینده به آب انداخته شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر وحید چگینی، رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: قرارداد ساخت شناور تحقیقاتی در اردیبهشت ماه 1390 منعقد شد که قرار بود با اعتباری بالغ بر 9 میلیارد تومان اجرا شود اما در حال حاضر بودجه مورد نیاز به 25 میلیارد تومان - حدود سه برابر - افزایش یافته که تاکنون حدود 11 میلیارد تومان آن تامین شده و قول مساعد برای تخصیص 15 میلیارد تومان دیگر نیز داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: از این مبلغ قرار است 9 میلیارد تومان برای ساخت شناور به سازمان صنایع دریایی اختصاص داده شود که موافقت نامه مربوطه منعقد شده و شش میلیارد تومان دیگر هم برای تامین تجهیزات به پژوهشگاه داده می‌شود.

چگینی تصریح کرد: سازمان صنایع دریایی که ساخت شناور را برعهده دارد تلاش خود را کرده و حتی از اعتبارات سازمان برای پیشبرد طرح هزینه کرده که امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات باقی مانده و پرداخت بدهی به سازمان صنایع دریایی، کار هر چه زودتر به نتیجه برسد.

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به این که طرح ساخت شناور اقیانوس پیما مانند بسیاری دیگر از طرح‌های پژوهشگاه از سال‌ها پیش و از زمان دکتر زمردیان - نخستین رییس مرکز ملی اقیانوس شناسی - و دکتر حاجی زاده - رییس بعدی مرکز - پایه گذاری و پیگیری شده است، اظهار داشت: شناور حتی با تناژ بالاتر در کشور ساخته شده ولی این نخستین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای کشور است که امیدواریم با بهره برداری از آن شاهد توسعه تحقیقات اقیانوس شناسی در کشور باشیم.

وی خاطرنشان کرد: پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی علاوه بر انجام پژوهش‌های بنیادی علمی و کاربردی در همه زمینه‌های اقیانوس‌شناسی (فیزیک، شیمی، محیط زیست، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، مهندسی، حقوق و روابط بین‌الملل، امنیت، اقتصاد و مدیریت دریایی)، عهده‌دار ظرفیت‌سازی در زمینه علوم اقیانوسی در کشور است. در این راستا، پژوهشگاه در چارچوب تهیه و تجهیز شناور ملی اقیانوس‌شناسی و در قالب طرح مطالعات اقیانوس‌شناسی خلیج فارس و دریای عمان بیش از 50 نفر نیروی محقق را به صورت عملی آموزش داده که طی برگزاری گشت‌های متعدد کارایی خود را به نمایش گذاشتند.

چگینی تصریح کرد: برای عملیات میدانی تعداد چهار نفر در رشته‌ زمین‌شناسی دریا، تعداد شش نفر در زیست‌شناسی دریا، شش نفر در فیزیک دریا و چهار نفر در شیمی دریا و دو نفر در محیط زیست دریا آموزش دیدند و در مرحله‌ مطالعات آزمایشگاهی نیز تعداد بیش از 30 نفر کارآزموده شدند و در حال حاضر هم مشغول ادامه‌ی فعالیت‌های آزمایشگاهی هستند.

وی در زمینه تامین تجهیزات مورد نیاز شناور تحقیقاتی هم گفت: تاکنون تجهیزات گوناگونی سفارش داده شده‌اند که برخی از آنها ترخیص و در اختیار گروه‌های پژوهشی قرار گرفته و برخی دیگر در مراحل تامین بودجه و یا ثبت سفارش هستند. از جمله این تجهیزات آماده به کار می‌توان به سامانه پیمایش زیرآبی، سامانه رادار زیر سطحی، تجهیزات جریان سنجی آب دریا، تجهیزات ثبت پروفیل ویژگی‌های فیزیکی آب، تجهیزات هواشناسی دریا و تجهیزات ژئوفیزیکی است.

چگینی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، ایستگاه‌های پژوهشی چابهار و بوشهر که پذیرای شناور تحقیقاتی خواهند بود به لحاظ امکانات اندازه‌گیری آزمایشگاهی و انبارداری تجهیز شده‌اند. به عنوان مثال آزمایشگاه‌های این ایستگاه‌ها برای انجام مطالعات پایه بر روی نمونه‌ها تجهیز شده‌اند و دو انبار نگهداری نمونه با شرایط استاندارد در بوشهر و چابهار راه‌اندازی شده‌اند. همچنین برای مدیریت و نظارت بر عملکرد درست تجهیزات حساس اقیانوس شناسی و چگونگی انجام تست‌های دوره‌یی آنها و نیز بررسی عملکرد آنها نرم‌افزاری برای این موضوع پیش‌بینی شده است که با طراحان داخلی برای تهیه این نرم‌افزار مذاکره شده و اکنون در مرحله عقد قرارداد برای این منظور است.

وی تصریح کرد: نحوه کاربری دستگاه‌ها و نکات ایمنی و نحوه تعبیر و تفسیر درست نتایج حاصل از نمونه‌برداری و اندازه‌گیری در قالب گزارش‌های کاربری استاندارد دستگاه‌ها، نمونه‌برداری‌ها و اندازه‌گیری‌ها توسط متخصصان پژوهشگاه در حال تهیه است. تاکنون برای 12 روش و دستگاه این استانداردها تهیه شده که در مرحله داوری نتایج است.شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایرانی، خردادماه به آب انداخته می‌شود59 out of 100 based on 64 user ratings 219 reviews

^